Léto – to jsou prázdniny, dovolená, sluníčko…a také opalování. Krásně zbarvená kůže je snem mnoha z nás a často to býval i „povinný suvenýr“ z cest za hranice všedních dnů.

Jenže opalování už dávno není zcela bez rizika, počet případů onemocnění, na jejichž vzniku se může sluneční záření podílet, se celosvětově zvyšuje. Naštěstí čím dál více lidí si toto riziko uvědomuje a snaží se ho snížit používáním ochranných prostředků.

Takže co je dobré vědět? Především znát svůj kožní fototyp :

Typ pleti I – pleť je nápadně světlá, s četnými pihami, oči bývají modré, vlasy rašavé. Reakce na slunce je většinou silná, dochází k bolestivému zčervenání, při opálení se kůže po 1-2 dnech odlupuje. Doba vlastní ochrany na slunci se pohybuje mezi 5-10 minutami.

Typ pleti II – pleť je světlá, pihy se vyskytují zřídka, oči jsou modré, zelené nebo šedé, vlasy blond. Reakce na slunce je těžká, bolestivá, kůže se po opálení odlupuje v malých kouscích, doba vlastní ochrany na slunci je 10-20 minut.

Typ pleti III – pleť je světlehnědá, bez pih, oči nejčastěji šedé nebo hnědé, vlasy tmavé, reakce na slunce se objevuje zřídka. Opálení je průměrné, doba vlastní ochrany na slunci je 20-30 minut.

Typ pleti IV – pleť hnědá až olivová, tmavé oči, vlasy tmavě hnědé. Reakce na slunce není žádná, opálení je rychlé a silné, doba vlastní ochrany na slunci je přibližně 40 minut.

Podle kožního fototypu vybíráte výši ochranného filtru Vašeho přípravku. V současnosti dochází ke sjednocení označování prostředků na ochranu před slunečním zářením v rámci Evropské unie tak, aby bylo možno spolehlivě přípravky porovnat. Dřívějším číselným hodnotám jsou přiřazeny slovní kategorie, takže na obalu je možno nalézt kromě číselného označení i jednu ze čtyř kategorií:

– nízká ochrana – pro SPF do 15

–          střední ochrana – pro SPF 15 – 30

–          vysoká ochrana – pro SPF 30-50

–          velmi vysoká ochrana – pro SPF nad 50

Každý přípravek UV ochrany by měl alespoň minimálně chránit kůži současně před účinky UVB i UVA záření. Při výběru přípravku vezměte v úvahu také to, v jakých zeměpisných oblastech ho budete používat, zda je voděodolný, jaká je jeho aplikační forma apod. Nezapomeňte ani na to, že intenzita UV záření je v létě až třikrát vyšší než v zimě a odraz od písku nebo vodní plochy ji ještě zesiluje ( až o 85%). I při zatažené obloze je intenzita záření snížena jen asi o 20 – 40% proti jasnému dni. Přípravek UV ochrany je vhodné nanášet na tělo  asi půl hodiny před pobytem na slunci. Důležitá je rovněž i ochrana rtů a očí.

Doporučit lze také užívání beta karotenu alespoň měsíc před začátkem sezóny nebo očekávaným zatížením slunečním zářením a během něho. Vybírat můžete z pestré nabídky přípravků, případně můžete použít beta karoten v kombinaci s dalšími látkami, které prodlouží a zesílí zbarvení pokožky.

Po pobytu na slunci si kůže zaslouží i následnou péči v podobě lotií nebo tělových mlék s přídavkem regeneračních a hydratačních látek ( nejčastěji panthenol ). Rovněž pro děti a osoby s citlivou pletí jsou dostupné vhodné přípravky  S určením vhodného UV indexu i výběrem konkrétního přípravku Vám samozřejmě rádi pomůžeme.

A závěrem několik jednoduchých rad pro příjemně strávené letní dny. Vyhýbejte se prudkému polednímu slunci ( mezi 11-14 hodinou), používejte přípravky s ochrannými UV filtry, při spálení kůže se následně vyhněte působení slunečních paprsků, aby se kůže mohla dostatečně zhojit. Zvýšenou péči věnujte zejména dětem. Jen důsledná ochrana a dostatečná informovanost o možných rizicích může napomoci ke snížení výskytu onemocnění kůže, která mohou být způsobena mimo jiné také slunečními paprsky (např.tolik obávaný melanom). Ale o tom až někdy příště.