Ptát se, jestli znáte Ibalgin, je asi totéž, jako nosit dříví do lesa. Ve většině domácností se oblíbená růžová pilulka najde. A když není růžová, je třeba bílá nebo oranžová, to podle toho, který konkrétní přípravek doma používáte.

Ibalgin, přesněji účinná látka Ibuprofen, je jednou z nejčastěji používaných látek na bolest. Bolí vás zuby, klouby, záda, máte teplotu, chřipku, menstruační bolesti, migrénu?  Ve všech těchto případech lze ibuprofen použít.  Samostatně nebo v kombinaci s dalšími látkami, systémově i lokálně ve formě krémů a gelů.

Při tak hojném užívání by se mohlo zdát, že jeho použití přece musí být naprosto bezpečné. Ale je to tak doopravdy? Rozhodně ne. Pojďme si připomenout některé případy, kdy bychom se měli používání Ibuprofenu vyhnout nebo ho užívat velmi obezřetně.

Užívat bychom ho neměli v případě známé přecitlivělosti (alergii) na Ibuprofen, případně na jiné nesteroidní protizánětlivé látky. To je celkem jasné.  Méně už se bere v potaz, že Ibuprofen může mít negativní účinky na žaludeční sliznici, kde zvyšuje riziko krvácení.  Takže to máme rizikovou skupinu těch, kteří léčili vznikající, případně i prasklé žaludeční vředy.

Další jsou ti, kteří užívají léky proti srážlivosti krve – především Warfarin. Vhodná není ani kombinace s orálně užívanými kortikosteroidy. Ibuprofen také může zadržovat tekutiny v těle, takže použití pečlivě zvažujeme u lidí s pokročilou srdeční, jaterní a ledvinnou nedostatečností a u osob se špatně regulovaným krevním tlakem. Sledovat by se měly jaterní i ledvinné funkce, krevní obraz i glykémie (hladina cukru).

Co je méně známé, je skutečnost, že Ibuprofen může snižovat i ženskou plodnost.  Vhodná není kombinace s alkoholickými nápoji a kouřením.  Co se týče užití v těhotenství, tak v prvním a druhém trimestru jen v nezbytných případech, krátkodobě a dodržovat maximální jednotlivou i denní dávku léčiva. Ve třetím trimestru neužívat, při kojení rovněž není vhodný.

Dávkování je po 4-6 hodinách 400mg, maximálně třikrát za den. Jako nejčastější nežádoucí vedlejší účinky se objevuje nevolnost, zvracení, pálení žáhy, bolest žaludku, průjem nebo zácpa.

Do 24 hodin od podání dávky dojde k jejímu úplnému vyloučení z těla.

A jen na závěr – při podání psům může dojít k poškození žaludku, střev, jater a ledvin. Takže svým čtyřnohým miláčkům Ibuprofen raději nepodávejte.